Jak tapetovat?
Přinášíme super postup tapetování!
Na internetu najdete obrovské množství informací o tom, jak správně tapetovat. Jenže kdo se má v tom zmatku vyznat? Připravili jsme pro Vás stručný, ale obsáhlý postup tapetování. Najdete tu všechny zásadní informace o to, jak lepit tapety, ale také triky, jak si tapetování usnadnit.
Video: Jak lepit tapety?
Ještě než se dáte do čtení, můžete se podívat na video, jak se lepí tapety. Je to sice v angličtině, ale i tak vám video pomůže získat takřka profesionální tapetovací um
Začínáme tapetovat: Příprava stěny
Tapetování probíhá v několika fázích, není to jen samotné věšení tapet. Základ úspěchu tkví v dobře připravených stěnách. Podklad musí být hladký, ideálně bez prasklin a musí být dostatečně savý. Nic se ale nesmí přehánět – umakart je příliš hladký a je potřeba ho zdrsnit, sádra je zase příliš savá a je potřeba ji před tapetování penetrovat. Pozor si dejte na mastné skvrny – mohly by se přenést i na tapetu.
Tip!
Jak na tapety za radiátorem? Tahle místa nikdy netapetujte! Stačí, když elegantně tapetu oříznete tak, aby její okraj končil na začátku stínu, který radiátor vrhá na zeď. Celek řešte pouze z „pohledového“ úhlu.
Postup tapetování: Dvakrát měř, jednou lep
-
Měříme a stříháme – nastříhejte si pásy tapety podle délky stěn a vždy přidejte tak 10 cm. Pamatujte na návaznost vzoru tapety.
-
Natíráme lepidlem – Pokud máte papírové tapety, položte si tapetu na tapetovací stůl a natřete ji lepidlem až po okraje. Pokud máte vliesové tapety, natřete lepidlem stěnu. Podrobné informace o lepení tapet různých druhů najdete v bočním menu.
-
Skládáme a nasáváme – Tapetu, natřenou lepidlem, je nutné složit a nechat nabobtnat, aby nasála lepidlo a změkla. Tapeta se při tomto procesu mírně zvětší. Tapetu skládáme tak, abychom ji potom mohli rozevřít jen částečně – usnadní nám to tapetování.
Lepíme tapety: Pravidla a postup
Tapety začínáme lepit vždy směrem od světla, tzn. od oken do středu místnosti.
-
Nejdřív si vezměte vodováhu nebo olůvko a načrtněte si svislou kolmici pro první pás.
-
Když je tapeta změklá (což je po cca 10 minutách od natření lepidlem), rozevřete její vrchní část a přiložíme ji ke stropní linii, okraje srovnáme s načrtnutou kolmicí. Tapetu přitlačujeme od středu ke krajům, aby uprostřed nevznikaly bubliny a vrásky.
-
Jakmile tapeta drží za horní okraj, rozbalíme její zbytek a odshora dolů přitlačujeme tapetu ke zdi. Nakonec ji celou uhladíme kartáčem, případně pěnovým válečkem vytlačíme bublinky.
-
Přesah, který je dobré si nechávat u stropu i u podlahy, opatrně ořízneme.
Tip!
Jak tapetovat rohy a hrany místnosti? Tapetu nalepte tak, aby přesahovala přes roh na další stěnu asi o 2 cm. Přesah na několika místech rozstřihněte a další pás tapety na nové stěně nalepte přes něj. Tapetujete se silnou tapetou nebo s tapetou s mohutnou strukturou? Zachovejte přesah co nejmenší. U vnitřních rohů je také možné přesah odtrhnout pomocí špachtle. Vnější hrany se tapetují „přes roh“ a na hraně se někdy pás rozděluje nožem.
Lepení vliesových tapet
Výše zmíněný postup se týká papírových tapet, některé druhy tapet jako třeba vliesové tapety, vinylové tapety nebo sklovláknité tapety se ale lepidlem nenatírají – natírá se stěna. Díky tomu je celý proces rychlejší, protože odpadá změkčování. Také je snazší manipulace s tapetami a navazování vzoru tapety.
Vysychání tapet a topení
Během tapetování a ani po něm příliš netopte – tapety musí schnout pozvolna alespoň 12 hodin, ideálně však celý den. Vhodná teplota je něco kolem 19°C, kromě tepla se v tapetovaném pokoji vyhněte i průvanu.
Tip!
Jak na tapetování a vypínače? Hlavní zásada je vypnout elektrické obvody v tapetovaném pokoji. Potom můžete odmontovat krabičky vypínačů. Až budete tapetovat přes místo s vypínačem, přelepte je jednoduše tapetou a tu pak pomocí nože prořízněte ve tvaru křížku. Až tapeta uschne, můžete odstranit tapetu z celého prostoru vypínače. Pamatujte na to, že okraje tapety by vždy měly být schované pod krabičkou vypínače.